Pedikúra - pre koho a ako často

Starostlivosť o chodidlá nie je len vecou estetiky, ale aj pohodlia a zdravia. Platí to pre všetkých zdravých ľudí bez rozdielu veku, s výnimkou malých detí. Ošetrenie nôh profesionálnym pedikérom či pedikérkou môže absolvovať už aj dieťa v puberte. Obmedzenie tejto služby však napriek tomu platí napr. pre ľudí s diabetom, avšak práve oni by o svoje nohy mali dbať vo zvýšenej miere - a zvoliť ošetrenie práve u odborníkov.


Pedikúru, či už profesionálnu alebo domácu, by ste mali vykonávať pravidelne, ideálne raz za mesiac.

S čím vám pedikúra pomôže

Okrem pomoci s nepraktickými a neestetickými príznakmi, ako sú vysušené, popraskané a stvrdnuté päty, či prerastené nechty nôh, pomáha kvalitná pedikúra:


  1. odstrániť kurie oko alebo bradavice,
  2. zbaviť sa plesní na nohách,
  3. pomáha tiež s rýchlejším hojením otlakov a pľuzgierov,
  4. pomôže pri problémoch so zarastajúcimi nechtami.

Mokrá a suchá pedikúra

Ak zveríte svoje chodidlá profesionálom - pedikérom alebo podológonn, môžete absolvovať dva typy pedikúry:


Mokrá pedikúra - ako už z názvu vyplýva, dochádza pri nej k namáčaniu nôh v rôznych typoch kúpeľov. Tie obsahujúcich rôzne kúpeľové soli, ktoré kožu pred samotným ošetrením zmäkčia, pripraví ich na odstránenie zatvrdnutej kože a súčasne ich vydezinfikuje. Tento typ sa hodí pre ľudí bez zdravotných komplikácií.


Suchá pedikúra - robí sa bez predošlého kúpeľa nôh a nepoužíva sa pri nej ani skalpel. Na odstránenie zrohovatelej kože a úpravu nechtov sa používajú rôzne prístroje, napr. škrabky, pilníky a brúsky. Pri suchej pedikúre je menšie riziko prípadných poranení.


U zdravých ľudí sa tieto typy pedikúr kombinujú. Na záver ošetrí pedikérka chodidlá a päty krémom, prípadne ich namasíruje.

Mokrá pedikúra

Predstavuje kompletné ošetrenie chodidiel, prstov a nechtov. Základný rozdiel v ošetrení nôh pomocou tejto pedikúry v porovnaní so suchou je ten, že sa nohy namáčajú, čo umožňuje zmäkčenie kože chodidiel a uvoľnenie všetkých nečistôt. Výsledkom procedúry je postupné spomalenie procesu vytvárania hrubej pokožky a svoju efektivitu dokazuje aj pri pomoci od zarastajúcich nechtov.

Suchá pedikúra

Moderná metóda pedikúry spĺňa najvyššie hygienické kritériá. Chodidlá aj nechty sa najskôr vydezinfikujú, nasleduje úprava nechtov, obrúsi sa stvrdnutá koža v ich okolí, skráti a upraví sa ich tvar aj hrúbka, prípadne sa ošetria zarastené nechty. Ošetrenie sa vykonáva pomocou vysokorýchlostnej frézky, s ktorou sa dosahujú lepšie výsledky ako pri mokrej pedikúre. Brúska je jemná k ošetrovaným nohám, vďaka čomu je táto metóda vhodná i pre diabetikov a ľudí trpiacich plesňami.

Kedy zájsť k odborníkovi

Ak máte s chodidlami problémy, ktoré vyžadujú zásah do kože, prípadne máte kurie oká, bradavice alebo iné poranenia, navštívte profesionála. Ošetreniu na pedikúre by mal predchádzať dôkladný rozhovor o vašom zdravotnom stave, alergiách a ďalších kontraindikáciách. Na základe toho pedikér, alebo pedológ rozhodne o type pedikúry a prispôsobí samotný proces tak, aby sa vám dostalo čo najšetrnejšej starostlivosti.

Diabetici, pozor!

Zvýšená opatrnosť pri pedikúre platí najmä pre diabetikov. Tí by sa mali úplne vyhnúť mokrej pedikúre. Ak diabetom trpíte, vopred pedikérku o tejto skutočnosti informujte! Koža diabetikov je totiž veľmi citlivá a hrozia im rôzne poranenia, ktoré môžu viesť až k diabetickej nohe. Alternatívou je v tomto prípade suchá alebo medicinálna pedikúra.


Príďte :

Hlavná 10, 08001 Prešov

Volajte:

+421 905 686 829

© 2024 Miriam Mona Gobanová | internetové stránky vytvoril eweb